Konfliktus van gyermekeddel – Bővítsd a nevelői eszköztárad!

Konfliktus van gyermekeddel – Bővítsd a nevelői eszköztárad!

Konfliktus van gyermekeddel

Veled is gyakran előfordul, amikor konfliktus van gyermekeddel, hogy olyan mértékben képes feldühíteni, hogy legszívesebben “kifutnál a világból”?  Úgy érzed mindjárt fölrobbansz? Egy vele való érzelmi konfliktusban, te jobban kiborulsz mint ő és inkább feladod? Ha azt gondolod, hogy ezen úgysem lehet változtatni, akkor bebizonyítom neked, hogy ez nem így van!

Többször “elszakad a cérna” benned, amikor gyermeked érzelmi kitöréseit próbálod megoldani. Bármivel próbálkozol sikertelennek bizonyul és úgy érzed csődöt mond minden tudományod. Szülőként teljesen elbizonytalanodsz! Hogyan lehetsz ilyen tehetetlen, hogy “nem bírsz el” az imádni való csemetéddel? Nemcsak azért vagy frusztrált, mert egyszer nem jutsz eredményre, hanem az is idegesít, hogy tudatában vagy annak, újra és újra ez fog megtörténni veled. Érzed, hogy eszköztelen vagy és félelmet érzel azzal kapcsolatban is, hogy amikor legközelebb megismétlődik egy ilyen esemény, az a legkülönbözőbb helyzetekben és helyeken hoz majd kínos helyzetbe.

Szégyenkezel mások előtt és próbálkozol mindenféle megoldással, de nagyon kellemetlen, mert egyik se működik. A gyerkőcöd rád se hederít, mintha levegőnek nézne. Ilyenkor még olyat is mondasz vagy teszel, ami miatt később bűntudatod van.

Próbálkozol különböző módszerekkel, csipegetsz innen egy kis okosságot, meg onnan néhány tippet. Mikor látod, hogy egyik sem segít, már azokat is feladod és mérges vagy, hogy csak az idődet pazaroltad. Pont ez a probléma, hogy nincs egy rendszerbe foglalt kidolgozott sémád, amely A-ból eljuttatna B-be, hát persze, hogy morzsákból nem jutsz eredményre.

Képtelen vagy megoldani az ehhez hasonló helyzeteket és elkönyveled, hogy ez már így marad.

Nem konfliktuskerülőnek kell lenni, hanem meg kell tanulni, hogyan lehet hatékonyan megoldani a gyermekneveléssel járó kihívásokat

Neked nem képességbeli problémád van, hanem eszközbeli hiányosságod. Az a jó hír, hogy ez pótolható! Te is képes vagy megoldani, ha konfliktus van gyermekeddel!

Tágítani kell a magad, és gyermeked eszköztárát  az érzelmek tudatosítása terén, hogy együttműködve tudjátok kezelni az érzelmeket. Nemcsak gyermekedét, de a sajátodat is, mert ez fog hozzásegíteni a nézeteltérések elsimításához.

Amikor gyerkőcöd érzelmileg kihoz a sodrodból, elsősorban magadat kell kontrollálnod. Fel kell ismerned, ha esetleg megnyomta egy régi eseményhez kapcsolódó fájdalomgombodat, aminek a jelenhez semmi köze sincs és háttérbe kell helyezned. Továbbá meg kell próbálni elengedni, ha nagyon erős a megfelelni akarásod a környezeted felé a “mit gondolnak vagy mit szólnak mások” belénk nevelt gondolatok miatt. Ez is gátol abban, hogy csak a gyerkőcödre tudj fókuszálni. Ha az érzelmeid irányítanak és aszerint cselekszel, akkor ugyanazt teszed, amit ő is.

A gyermekek érzelmi irányítottságúak, ezért szükségük van a felnőttek segítségére vagyis külső kontrollra. (Azonban nem elég csak, hogy sokszor elmondod, mit látsz rajta, hogy mit érez. Neki is értelmeznie kell tudni, hogy valójában mit jelentenek az érzések, hogyan működnek és ezt a tudást neked kell átadni.)

Tehát visszatérve egy konfliktushelyzetre, a te érzelmeid helyett, neked elsősorban az ő problémájára kell fókuszálnod, (mitől borult ki?) az ő érzéseire (vajon mit érez?) és szükségleteire (mire van most szüksége?) kell figyelned. Ezekhez kell olyan módon kapcsolódnod, (pontosan reflektálsz az igényeire) hogy együttműködővé váljon és így érheted el, hogy a te nevelési értékrended mentén keressetek olyan alternatívát, amely mindkettőtök számára megfelelő.

Ezután te is elmondhatod, hogy ebben a helyzetben hogyan érezted magad és mire lenne szükséged, hogy a legközelebbi hasonló szituációban, milyen viselkedést kérsz gyermekedtől.

Ugye milyen jól hangzik? Ez számodra is elérhető!

Motiváció a gyerkőcöddel való viszályok hatékony kezelésének elsajátításához

Képzeld el, hogy hátrahagyva a félelmeidet képes vagy gyermeked érzelmeit kezelni!

  • Hatással tudsz lenni rá, mert tudod, hogy mikor, mit kell mondanod miközben érzelmileg is viszonyulni tudsz hozzá.
  • Úgy tudsz vele kapcsolódni az igényei mentén, amitől ő nyitott és figyelmes lesz rád, meghallgat és így irányíthatod őt és a folyamatot.
  • Teljes mértékben kontrollálod lépésről lépésre, egészen a végeredményig, amely mindkettőtök számára megoldást és nyugalmat hoz.
  • Az érzelmi kötődésetek egyre erősebb és a sikerélményektől átitatva érzed, hogy szülői kompetenciáid megerősödésének következtében magabiztos és elégedett vagy.

Tehát érzelmi menedzsmentre van szükséged és arra, hogy gyermeked is rendelkezzen az érzelmek dekódolásának képességével.

Az óvodáskorú gyermekek a játékok segítségével, tapasztalások és élmények által tanulnak. Nem lehet elvárni tőlük, hogy csupán magyarázat útján megértsenek ezt azt, különösen fogalmi dolgok tekintetében, mert a fogalmi gondolkodásra csak iskolás korukra érnek meg.

A szülők és pedagógusok számára, a gyermekek érzelmi nevelésének megsegítésére alkottam egy olyan rendszert, amellyel a fentiekben felsorolt képességek fejlesztésével, többféle játék segítségével, hatékonyan és eredményesen lehet a gyermekek érzelemkezelésének módját elsajátítani a konfliktusokat hatékonyan megoldani.

A 3-8 éves gyerekek részére készült Csillagtündér mesésjáték módszer alapozza meg a érzelmek dekódolásához szükséges képességeket, amelyek: alapérzelmek felismerése, megjelenítésük, azok különböző kifejezésmódjai, megnevezésük, az érzelmi működések megértése, stb. Ezek a felismerések és az egyéb képességek fejlődése által a gyerekek empatikusabbá és együttműködőbbé vállnak.

Komplex ismeretanyag és mégis könnyedén és játékosan tudják elsajátítani a gyermekek. Egyedülálló innovatív módszer az ovis- és kisiskolás korú gyermekek számára.

Amikor egy gyerkőc már birtokolja ezt a tudást, erre épül az a kommunikációs stratégia, amelynek segítségével hatékonyan tudod kezelni gyermeked érzelmi kihívásait. A módszer kipróbált, hatékony és eredményes,  már több mint 300 óvodai  csoportokban és sok-sok családban  használják.

Ha sokszor vagy eszköztelen, amikor konfliktus van gyermekeddel, jusson eszedbe, hogy van már számodra is elérhető hatékony eszköztár az érzelmi nevelés megkönnyítéséhez!