Nem tudsz nemet mondani gyermekednek? – Dolgozz magadon!

Nem tudsz nemet mondani gyermekednek? – Dolgozz magadon!

Nem tudsz nemet mondani

Gondolkodtál már azon, hogy miért nem tudsz nemet mondani és miért hagysz rá gyermekedre dolgokat csak azért, hogy ne kelljen konfliktusba keveredni vele? Rövidtávon lehet, hogy könnyebbséget okoz, de gondolj bele! Mi lesz a következménye hosszú távon és vajon megéri-e?

  • Nem szeretnél ellent mondani gyermekednek, mert attól félsz, hogy akkor nem fog szeretni!
  • Nem akarsz folyton zsörtölődni vele! Nem akarod, hogy az a kevés idő, amit egy napból együtt lehettek, veszekedéssel teljen.
  • Nem mersz beleállni egy konfliktusba csemetéddel, mert el akarod kerülni az ezzel járó érzelmi feszültséget!
  • Továbbá nem akarsz házi sárkány módjára viselkedni és tudod, hogy előbb-utóbb kicsalogatja belőled, ha nem az történik, amit ő akar!
  • Ha ellenkeznél gyermekeddel, olyan reakciókat váltanál ki belőle, amitől már nem volna olyan szerethető.

Az esetek többségében fáradt vagy a gyermekeddel való harcokhoz és eszköztelen, hogy meg tudj vívni vele.

A mélyebb okok, ami miatt nem is akarsz ellent mondani

Miért nem tudsz nemet mondani gyermekednek? Nem akarsz úgy viselkedni, ahogyan a szüleid bántak veled, amikor konfrontálódtatok, ezért is kerülöd ezeket a helyzeteket. Nem akarod a régi mintát, de nem tudsz másikat helyette. Te is tudod, hogy egyre több a konfliktus és egyre nagyobb súlya lesz ezeknek, de most kényelmesebb struccpolitikát folytatni, mert örülsz, ha túléled a mai napot! A munkás hétköznapjaidban a gyerek is egy plusz megoldandó feladat a sok közül és vele már csak a jót szeretnéd átélni.

A legjobb szülője akarsz lenni, aki minden tőle telhetőt megtesz érte. Boldogan fürdőzöl a hálája által kifejezett szeretetében, amikor élvezi azokat a dolgokat, amelyeket megengedsz neki. Neked olyan sok mindent megtiltottak gyermekkorodban, ezért nem akarod, hogy ő is hiányt szenvedjen.

Mire számíthatsz, ha elkerülöd, hogy nemet kelljen mondanod gyerkőcödnek?

A fentiekben felsoroltak alapján teljesen érthetőek az indokaid, hogy miért nem tudsz nemet mondani gyermekednek. Viszont gondolj bele, hogy miért nem lesz jó hosszú távon!

Például:

  • A gyermek nem tanulja meg, hogy milyen érzés, ha valami nem úgy történik, ahogyan ő akarja és mit kezdjen ezzel az érzéssel.
  • Kevésbé fog tudni alkalmazkodni és türelemmel lenni olyan esetekben, ha nem kapja meg, amit szeretne. Ez rengeteg konfliktus forrásává válhat, amikor bekerül az intézményes nevelésbe, ahol osztozkodni, várni és alkalmazkodni kell. Egyébként is nagy kihívás, hogy beilleszkedjen egy közösségbe, de így még nagyobb próbatétel elé állítja. Amit nem tanulhatott meg az otthoni  biztonságos közegben, azt most idegenek között kell valahogyan elsajátítani, de sokkal több fájdalommal és szenvedéssel.

Ha már oviskorú egy gyermek és megtanulta, hogy az oviban mit lehet és mit nem, akkor ahhoz már alkalmazkodik.  Viszont otthon folyamatosan feszegeti a határokat továbbra is. Ilyenkor van az, hogy az oviban szófogadó, otthon viszont kezelhetetlen. Persze “ki kell engedni a gőzt”, nem arról van szó, hogy mindent meg kell tiltani.  Azonban nagyon fontos, hogy az otthon beállított szabályrendszer és keretek meglegyenek. Ezeket pedig, ha szükséges, konfliktus árán is tartassák be a szülők.

Hogyan tudj ellent mondani és megtartani a gyermeked számára kijelölt kereteket?

Konfliktuskerülővé váltál és azért nem mersz nemet mondani gyermekednek, mert nem tudod menedzselni azt a folyamatot, ami a nemet mondás után következik!

Meg kell tanulni a konfliktusokat kezelni!

Ez a megoldás, nem pedig a mindent megengedő attitűd.

A kis- és nagy kamaszkor időszaka rengeteg érzelmi kihívást tartogat a szülők számára! Ha addig nem alakul ki a szülők iránti tisztelet és a konfliktusos helyzetek eredményes megoldásának gyakorlata, az érzelmek levezetésének megfelelő kicsatornázása, akkor ez a későbbiekben még több bonyodalom forrásává válhat.

Amíg a gyerkőc kisgyermekkorban van, addig kellene a szülőknek megfejlődniük azt, ami érzelmi kihívást jelent számukra és azokat a képességeiket fejleszteniük, amelyek a családi értékrend átadásához, az érzelmek kezeléséhez és a konfliktusok megoldásához szükségesek.

Amit nem sikerül a gyermek “zsenge korában” kifejleszteni és beépíteni a gyermeknevelésben a szülő-gyermek kapcsolatába, az később halmozottan borul a szülők nyakába. Amit nem alapozunk meg kisgyermekkortól, azt nagyon nehéz később bepótolni és visszafordítani. Ezért nem szabad a könnyebb oldalát nézni és választani most, mert ez később nagyon meg tudja nehezíteni a szülő-gyermek kapcsolatot.

Te is képes vagy megtanulni nemet mondani gyerkőcödnek

Hidd el, hogy megéri a fáradtságot és a befektetést, ha a gyerkőc pici korától kezdve kijelölöd a kereteket! Merj határt szabni és nemet mondani szeretetteljes, de következetes együttműködést kialakítva a gyerkőccel. Ez az ő számára is  biztonságot nyújtó és megtartó erő lesz, amelynek segítségével elfogadja az irányításodat és biztos lesz benne, hogy rád mindig számíthat, mert te tudod, hogy mi a jó neki.

Tőled tanulja meg, hogy nem lehet mindent és amit lehet, annak örülni kell és meg lehet becsülni. Érdemes türelemmel várni és lehet dolgokért tenni, mert annak még nagyobb az értéke. Láttathatod számára, hogy nemcsak az égből hullanak a dolgok, hanem azért te kőkeményen megdolgozol. Így tanulja meg, hogy hálás legyen, megbecsüljön és tiszteljen téged is.

Ezekről a dolgokról és az érzelmekről is lehet és kell is beszélgetni. Kitől tanulja meg a gyermek, ha nem a szüleitől?

Beszéljünk az érzelmekről is, ne legyen tabu téma, mint a régi időkben. Így tud fejlődni a családtagok empátiája is. Az EQ fejlesztéséhez már rendelkezésre állnak a megfelelő és elérhető eszközök, mint például a Csillagtündér mesésjáték módszer, amelyhez szolgáltatásként a konfliktusok megoldásához is gyakorlati segítséget kapnak a szülők. Tehát érdemes előre gondolkodni és hosszú távra tervezni!

Az ovisok érzelmi intelligencia fejlesztésével elért eredmények óriási segítséget jelentenek a szülők és gyermekek számára lelki egészség  szempontjából, ezért is mentorálom a módszert használó pedagógusokat és szülőket. Nem igaz, hogy nem tudsz nemet mondani! Ha igazán akarsz változni, te is tehetsz magadért és a gyermekeddel való, egész életen át tartó jó kapcsolatotokért!