Kezelhetetlen lett a gyerek ? – Van megoldás!

Kezelhetetlen lett a gyerek ? – Van megoldás!

Kezelhetetlen lett a gyerek

Valami történt vele és most nem úgy “működik” ahogyan szokott, kezelhetetlen lett a gyerek ?

Beletörődsz, érzelmileg felkészülsz a túlélésre és reméled, hogy majd elmúlik! Még nem tudod, hogy egészen addig fognak kihívásként szembejönni veled az ehhez hasonló helyzetek, amíg meg nem tanulod az érzelmeiteket kezelni.

Eddig  szót tudtál érteni gyerkőcöddel, de most – ki tudja miért – teljesen megváltozott. “Nem lehet vele bírni!” A családtagokkal is hasonlóan viselkedik! Így nem elég, hogy magadat kell lelkileg egyensúlyba hozni, még a “tűzoltást” is neked kell elvégezni, hogy a családi békét is meg tudd óvni.

Váratlanul ért ez a viselkedésváltozás, nem is érted, hogy mi történt! Dackorszak? Fronthatás? Hiába faggatod gyermeked, amikor egy-egy “kirohanása” után kicsit lenyugszik. Ő sem képes elmondani, hogy mi volt a baja. Tehetetlenül szemléled a történéseket! Rettentő idegtépő, hogy nem tudod sem megelőzni sem eredményesen kezelni ezeket az érzelmi szituációkat! Így vagy úgy megoldod, valahogy elsimul, de tanácstalan és eszköztelen vagy.

Mi történik később, ha nem tudod kezelni a gyerkőcödet érzelmileg?

Elfogadod a helyzetet és beletörődsz, hogy ez van.  Kezelhetetlen lett a gyerek. Berendezkedsz a túlélésre és várod, hogy majd talán elmúlik. Talán vége lesz a fronthatásnak vagy a dackorszaknak. Aztán azt veszed észre, hogy ez máskor is megismétlődik és ahogyan nő a gyermek még nagyon sokszor. Megtapasztalod, hogy a másik gyermekednél is megtörténik ugyanez, ha több gyermeked van azoknál is.

Visszatekintve látsz rá igazán, hogy ha már a kezdetek kezdetén fejlesztetted volna magad az érzelmi nevelés terén, mennyivel könnyebb, eredményesebb és boldogabb életetek lehetett volna.

Ne áltasd magad azzal, hogy majd elmúlik a probléma jelenlegi kiváltó oka vagy a nehezebb időszak! Lehet, hogy egy időre igen. Aztán jön a következő és megint a következő olyan korszaka gyermekednek, amikor mindig meg lehet indokolni, hogy most miért nem tudod kezelni érzelmileg. Kiskamasz, nagy kamasz, hormonok, időjárás, barátokkal konfliktusok, ilyen-olyan abúzusok, online tér és egyéb hatások.

Fel kell nőnöd a felelősségteljes szülőséghez, hogy kezelni tudd gyermekedet

El kell döntened, hogy csak szemlélője és túlélője leszel ezeknek az eseményeknek vagy aktív cselekvő szülőként, valóban segítőszerepet vállalsz gyermeked életében. Ez mindkettőtök számára különbséget jelent a kapcsolatotok és az életetek minősége szempontjából. Nem lehet áttolni senkire a felelősséget, ha kezelhetetlen a gyerek.

Nagyon nem mindegy, hogy hogyan neveled fel gyermekeidet. Milyen mentális egészségetek lesz mire felnőnek és ők hogyan tudnak majd boldogulni a világban. Rendkívül fontos és meghatározó, hogyan állsz kezdetektől fogva a szülői szerepedhez.

Ez folyamatos tanulás és fejlődés. Amikor szembe jön veled egy kihívás, az pontosan megmutatja, hogy miben kell fejlődnöd és változnod, mit kell megtanulj ahhoz, hogy megold az előtted álló feladatot. Addig fog kínozni, amíg rákényszerít, hogy valódi megoldásokat és eszközöket szerezz, hogy meg tudd oldani őket.

Előbb-utóbb fel kell ismerned, hogy ha nem tudod kezelni az érzéseiteket, akkor ennek következtében sok-sok fáradságos konfliktushelyzetnek lesztek kitéve. Minél előbb lépsz a fejlődés útjára, annál előbb élheted meg:

  • már nemcsak szemlélője és elszenvedője vagy az eseményeknek, hanem aktív megoldó és segítő szereplője
  • te vagy az, aki kézben tartja a dolgokat és eseményeket, mert tudod a módját
  • képes vagy tudatosan és hatékonyan cselekedni
  • fel tudod mérni, hogy milyen helyzetben mire van szükség
  • kezelni tudod a saját és gyermeked érzelmeit
  • másfajta szemlélet és gondolkodásmóddal valamint viselkedéssel, új eredményt hozó megoldásaid születnek
  • sokkal magabiztosabb személyiséggé valamint az érzelmi nevelés terén eredményesebb szülővé válsz
  • képes vagy a konfliktushelyzetek hatékony megoldására
  • lelkileg egészségesebbek és boldogabbak vagytok

Tapasztalatból soroltam a fenti eredményeket, amelyeket el lehet érni!

Személyes példa az érzelmileg kezelhetetlen gyerkőcökkel való kihívások megoldására

Anyai és óvodapedagógusi szerepemben, én is hasonló kihívásokkal indultam, mint bármelyik szülő és nevelő. Kezelhetetlen lett a gyerek! Ugyanazokkal a nehézségekkel küzdöttem én is, amelyek végül a megoldások keresése irányába fordítottak.

Ezért is tudom ajánlani és átadni, a hatékonyan és eredményesen működő Csillagtündér mesésjáték módszertant és eszköztárat másoknak. Én is átéltem és megéltem az embert próbáló kihívásokat, viszont megtapasztaltam a magabiztosságot és eredményt hozó élményeket is.

Az eredményes érzelmi neveléshez, kulcs az érzelmi intelligencia fejlesztése. Gyakorlati alkalmazás eredményei bizonyítják, hogy már óvodáskorban meg lehet alapozni a gyerkőcök EQ-ját.

Én azt vallom, hogy ez szükséges már ilyen kicsi gyerkőcöknél, mert egyre több a mentális betegséggel küzdő gyermekek száma és sajnos egyre fiatalabb korban. Ezért muszáj preventívnek lenni.

Nagy segítség a szülőknek, ha gyermekük ki tudja fejezni verbálisan is az érzelmeit, és el tudja mesélni a kiváltó okokat. Ezt meg lehet tanítani a csemetéknek, sőt még az érzelmek kezelését és konfliktusok megoldását is, – életkoruknak megfelelő szinten – ezt bizonyítják óvodai tapasztalataink.

Ez egy aktív és cselekvő állapot, amely a megoldásra irányul és nem egy passzív áldozati szerep, hogy majd csak elmúlik valahogyan az érzelmi káosz. Ha elfojtódnak az érzelmek, az csak ideiglenes megoldás, mert előbb-utóbb felszínre tőrnek, még hevesebb formában, esetleg testi tünetek formájában.

Kezelhetőbbé válik a gyerkőc, ha megtanítjuk kifejezni az érzelmeit

Kezelhetetlen lett a gyerek! De miért? Ha nem tudja a megfelelő módon kicsatornázni az érzelmeit, nemcsak azoktól de még a viselkedésének következményeitől is szenved: Negatív visszacsatolások, elutasítás, meg nem értettség, büntetés az eredmény, amely megint csak azt tanítja a gyerkőcnek, hogy helytelen a viselkedése, ezért nem szeretik.  Tehát nyomja vissza és fojtsa el az érzéseit. De senki nem tanítja meg neki, hogy mit csináljon vele, mit tegyen helyette vagy hogyan csatornázza ki magából a megfelelő módon.

Miért? Mert a szülő sem tudja, hogyan kell, mert neki sem tanították meg. Így csak az marad, hogy -“ejnye-bejnye”, és -“ne csináld ezt!”, mert nem helyes és ilyen meg olyan negatív válaszreakciókat kap a gyermek. Ezen lehet változtatni és kell is! Hogyan?

Érzelmi intelligencia fejlesztéssel és ennek köszönhetően az érzelmi kommunikáció gyakorlásával, amely az érzelmek tudatosítása és kifejezése révén nyújt segítséget. E képességek megszerzéséhez nyújt hatékony segítséget a Csillagtündér mesésjáték módszer és eszköztár az óvodapedagógusok és szülők számára.

Kezelhetetlen lett a gyerek? Mielőbb lépj a tettek mezejére! Próbáld ki a mesésjáték módszert játékos eszköztárával és a megszerzett képességekkel már nem lesz kihívás az érzelmek kezelése a konfliktusok hatékony megoldása!