Önbizalom hiánya
Önbizalom szükséges minden alkalommal, amikor képviselni akarjuk az érdekeinket és szeretnénk elérni céljainkat, kortól függetlenül.
Önbizalomhiányban szenvednek a mai fiatalok. Önbizalom nélkül nehezebben találnak párt és párkapcsolatban alárendelt szerepre kényszerülhetnek, ha nem merik felvállalni önmagukat.
Szükség van önbizalomra egy jó munkahely megszerzéséhez is. Ha már van munkahelyünk, ott is könnyebben kihasználnak, önbizalom híján.
Az oktatási intézményekbe járó gyerkőcöknek is fontos az önbizalom. Nem mindegy, hogy milyen a társas kapcsolataik minősége, akár felnőtt-gyermek vagy gyermek-gyermek kapcsolatról van szó.
Szülőként nekünk is meg kell vívni harcokat, amikor el szeretnénk érni valamit vagy meg kell védeni a gyermeket!
A digitális világ és egyéb hatások eredményeként, sajnos egyre több az önbizalom-hiányos gyermek és fiatal felnőtt. Önbizalom nélkül, nehezebb boldogulni és boldognak lenni! Segítsünk a gyermekeknek!
Mi kell az önbizalomhoz?
A magyar nyelv csodálatos! A szóban is benne van. Önmagamhoz kell bizalom.
- Bízzak önmagamban. HIT önmagamban. Elhiggyem, hogy megtudom csinálni. Képes vagyok megcsinálni! Ezt a hitet kell erősíteni. Minden sikerélmény erősíti a hitet önmagamban, hogy képes vagyok elérni, amit szeretnék.
- Sikerélmények. Kitűzött feladatok és célok megvalósításával jutunk sikerélményekhez.
- Először kis feladatok és kis célok. Teljesíthetőek és beláthatóak legyenek. Később pedig, ahogy erősödik a hitünk és önbizalmunk, fokozatosan jöhetnek az egyre nagyobb feladatok és célok.
“A folyamatos sikerélmények erősítik az önbizalmunkat!”
- A HIT mellé fontos a kitartás, más szóval a “nem adom fel!” gondolkodás. Adjunk időt magunknak a megvalósításhoz. A célratörő folyamatos munkálkodás hittel párosulva, meghozza az eredményét.
- Türelem is kell, hogy időt adjunk magunknak! Aki elveszíti a türelmét, az idő előtt feladja és nem ér célba, így nem lesz sikerélménye.
- Kudarctűrés is fontos az önbizalom edzéséhez. Nem omlik össze a világ, ha nem sikerül azonnal, amit szeretnénk vagy nem úgy, ahogyan mi kigondoltuk. Ehhez van egy számomra nagyon kedves idézet Napoleon Hill-től, amely így hangzik:
“Minden kudarc egy azonos értékű siker magvát hordozza.”
- Kreativitás. Nem sikerült úgy, ahogy elgondoltuk! Gondoljuk ki másképp. Képzeljük el másként és próbáljuk meg úgy is. Többféle megoldás létezik, nemcsak egy.
- Önismeret. Ismerjem magam! Tudjam, hogy milyen vagyok. Hol vannak a határaim. Mi tesz boldoggá? Mire vágyom és mit nem fogadok el. Mi teremti meg számomra a belső békét és harmóniát, amelyben önmagam lehetek. Ehhez választok megfelelő környezetet és embereket. Tudjam, hogy mit akarok és milyen célokat szeretnék elérni.
- Érzelmi intelligencia. Az önismerethez nagyon fontos, hogy az érzéseimre figyeljek és fel tudjam ismerni más emberek érzéseit is.
“Az érzések útjelző táblák!”
- Figyelve az érzelmekre “megtanulom magam és megtanulom a többi embert”. El tudok igazodni az érzések világában. Meglátom, hogy hogyan működünk az érzéseink által vezérelve. Mindezek megértése, magabiztosságot ad. Ha biztos vagyok magamban, akkor már nem vagyok kiszolgáltatott és van ÖNBIZALMAM!
Hogyan fejlesszük gyermekeink önbizalmát?
Juttassuk sikerélményekhez gyermekünket! Éreztessük vele mindig, hogy hiszünk benne! Mondjuk el, hogy -“Tudjuk, hogy képes vagy megcsinálni!”
Adjunk neki feladatokat, tűzzünk ki célokat! Mindig az ő szintjéhez mérten és csak annyit segítsünk, (éppen egy picit) ami tovább lendíti, de ő csinálja meg. Ne mi csináljunk meg mindent helyette! Önállóságra neveljük! Minél önállóbb, annál nagyobb önbizalma lesz!
Konkrétan dicsérjünk, csatoljunk vissza reálisan. Nem elég azt mondani, hogy ügyes vagy és okos vagy! Mondjuk el, hogy miért.
Például – “Megdicsérlek mert”:
- Szépen élére hajtottad a ruhádat!
- Gyönyörű a rajzod, sok színt használtál!
- Pontosan oda tetted a játékot, ahova kértem!
- Vigyáztál, hogy ne lökd el a kisebbet!
- Figyelmes voltál, észrevetted, hogy segítségre van szükségem! stb.
A dicséretekhez megerősítésekhez hozzátehetjük, milyen érzést okozott nekünk. Pld.: Örömet okoztál nekem! Büszke vagyok rád! Boldog vagyok, hogy megpróbáltad és sikerült! Köszönöm, hogy megcsináltad a kedvemért, pedig tudom, hogy nem szereted! stb.
Buzdítsuk a gyerkőcöt, segítsük tanulni a türelmet, a kudarctűrést, a kitartást és a kreativitást!
- Nem baj, ha nem sikerül azonnal!
- Én is sokat gyakoroltam gyermekkoromban, én se tudtam rögtön.
- Legyél türelmesebb! Próbáld meg másképpen!
- Gondolkozz, hogyan lehetne máshogyan megcsinálni?
- Türelem rózsát terem!
- A hibáinkból tanulunk!
- Gyakorlat teszi a mestert!
- Legközelebb újra megpróbáljuk és sikerülni fog!
- Még többet gyakoroljuk, hogy sikerüljön!
- Ne add fel! Csináld tovább! stb.
Építsünk a gyermek erősségeire. Emlékeztessük az elért sikereire! Ezzel is erősíthetjük a hitét önmagában, ami segíti őt tovább lendíteni, hogy elhiggye, másra is képes.
Fejlesszük az érzelmi intelligenciáját, hogy képes legyen megismerni önmagát és másokat! Ismertessük meg vele az érzéseket! Ismerje fel és tudjon róla beszélni. Ez segítség, hogy megértse, miért viselkedünk mindig másképpen. Segít eligazodni az emberek világában és ez adja az igazi önbizalmat! Nem lesz kiszolgáltatott a saját és mások érzéseinek.
Szülők és pedagógusok nagyon sokat tehetünk azért, hogy a most felnövekvő generáció, nagyobb önbizalommal és jobb testi- és lelki egészséggel kezdhesse el boldog felnőtt életét! A csoportomba járó egyik aranyos kislány – aki már jól ismeri az érzéseket – ezt mondta nekem.
-” Óvó néni, most örömöt érzek a szívemben, mert megdicsértél!”