Hogyan segítsünk a gyermekünknek?
Rettenetes érzés szülőként átélni csemeténk lelki vívódásait és az a legfájóbb, amikor nem tudjuk, hogyan segítsünk a gyermekünknek. Látjuk, hogy szenved és ettől szülőként szorongani kezdünk. Próbáljuk kideríteni az okokat, megtalálni ki a hibás. Szeretnénk mielőbb kikerülni ebből a szorongatott lelkiállapotból és újra felszabadultnak látni őt, ezért elkezdjük keresni a megoldáshoz vezető utat: könyv, módszer, barátok, zárt csoportok vagy szakember segítségével.
Milyen módon segítsünk a gyerkőcünknek és miben?
Életkortól függetlenül, elsősorban az egészségét kell megóvnunk. Hogyan segítsünk a gyermekünknek, fizikai- és lelki egészségének megóvásában? Ez a legnagyobb életfeladata a szülőknek. Ez nemcsak feladat, de kihívás is egyben.
Gyermekünket folyamatosan figyelemmel kell kísérni és segíteni az elakadásoknál, közben alkalmazkodni kell az életkori sajátosságaihoz is. Nos, ez embert próbáló feladat! Ennek ellenére örömmel tesszük, hiszen szemünk fénye a szeretett gyermekünk!
- Vigyáznunk kell a testi épségére, ami sok figyelmet és elővigyázatosságot igényel. Ezzel még megbirkózunk valahogyan!
- Meg kellene óvnunk a lelki egészségét is, – amelyről sajnos nem beszélünk elég sokat – és ezzel már sokkal nehezebb dolgunk van.
Amikor szembe kerülünk a lelki jellegű problémákkal, sajnos nincsenek eszközeink arra, hogyan segítsünk a gyermekünknek. Viszont ha ő szenved, akkor mi szülők is könnyen elveszíthetjük a lelki egyensúlyunkat.
Milyen lelki problémák adódhatnak?
Egy gyermek különböző fejlődési szakaszaiban, számtalanszor előfordulhatnak lelki vívódások a belső változások és a külső körülmények miatt. Ilyenkor szükséges a szülői felkészültség. Legyen hozzá eszközünk, hogy hogyan segítsünk a gyermekünknek!
A lelki konfliktusok és megrázkódtatások sokfélék lehetnek, például:
- dackorszak, (hiszti)
- elszakadás ovikezdés miatt
- környezetváltozás, költözködés
- új közösségbe illeszkedés, (alkalmazkodási nehézségek)
- kiközösítés
- baráti konfliktusok
- többféle nevelési elv a családon belül
- agresszió a családban
- válás
- agresszivitás az oviban vagy iskolában
- kis- és nagy kamaszkor
- különböző abúzusok az online és offline térben
- negatívan befolyásoló barátok (alkohol, drog)
Jó esetben látjuk, hogy gyermekünk rosszul érzi magát és segítségre szorul. Minél hamarabb vesszük észre, annál hamarabb tudunk tenni érte.
Milyen eszközeink lehetnek a gyerkőcünk lelki problémáinak megoldására és ezek hogyan segítenek?
Mivel és hogyan segítsünk a gyermekünknek, a lelki egészségének megóvásában?
- Sok-sok beszélgetéssel, amelyet pici kortól kezdve kell kialakítani.
- Érzelmi intelligenciája megalapozásával, amelynek segítségével fel tudjuk ismertetni az érzéseit és ki tudjuk beszéltetni vele az előidéző okokkal együtt, Így megkönnyebbülhet és célirányos segítséget kaphat.
Mindkét esetben fontos, hogy szokássá tegyük!
Muszáj előre gondolkodni, preventívnek lenni! Nem lehet egy lelki problémát kibeszéltetni a gyermekből, ha nincs hozzászokva, hogy otthon mindent elmesélhet tabuk nélkül! Nem lehet kérni, hogy mondja el mit érez, ha nem tanítjuk meg rá!
Ezeket az érzelmi kommunikációs szokásokat óvodás kortól érdemes tudatosan kialakítani és beépíteni a mindennapokba. Így alapozhatjuk meg, hogy legyen egy olyan hatékony segítő eszköz a kezünkben, amelyhez nyúlhatunk, amikor baj van. Erre tudunk támaszkodni akkor is, ha bármilyen konfliktus miatt, félelem és szorongás van a gyerkőcben. TANULJA MEG FELISMERNI ÉS KIFEJEZNI AZ ÉRZELMEIT! Merje elmondani ezeket a szüleinek egy biztonságot nyújtó, szeretetteljes családi közegben.
Beszéljünk az érzésekről, sokat és sokszor! Fejlesszük a gyermekek érzelmi intelligenciáját!
Ehhez nyújt segítséget a Csillagtündér mesésjáték módszer, amely kifejezetten erre a célra készült, óvodás korú gyermekek fejlesztéséhez. Hogyan segítsünk a gyermekünknek? Egyik lehetőségként: Csillagtündér módszerrel. Az óvodás gyermekeknek és nevelőiknek egyedülálló lehetőség és segítség a lelki egészség megóvásához!